Zimní pneumatiky jsou v Česku povinné od začátku listopadu do konce března, a to tehdy, pokud je na silnici námraza nebo souvislá vrstva sněhu či ledu, nebo pokud se v souvislosti s počasím takováto situace předpokládá. Ovšem v úsecích, které jsou označeny značkou Povinná zimní výbava, musíte mít zimní obutí bez ohledu na počasí.
Jezdit v zimě na letních pneumatikách při zhoršených podmínkách se rozhodně nevyplácí. Tento risk vás může stát nejen pokutu, ale také možné škody na voze, které vám pojišťovna nemusí proplatit.
Zimní pneumatiky mají měkčí směs, která má nejlepší vlastnosti při teplotách pod +7°C. Jejich označení bývá M+S. Měly by splňovat minimální hloubku dezénu 4 mm. Zimní směs pneumatik vám zajistí potřebnou přilnavost k vozovce.
Zimní pneumatiky se vyplatí nasadit i před cestou do zahraničí. Především v horských zemích, jako je Rakousko nebo Švýcarsko, pečlivě kontrolují zimní obutí, zvlášť na horských silnicích. Přísné postihy při dopravních nehodách, zvláště pokud nemáte zimní pneumatiky, vás neminou.
Pokud se chystáte v zimě do zahraničí, ať už na lyže nebo výhodné nákupy, zkontrolujte si hned několik věcí najednou:
1. Nezanedbejte kontrolu množství provozních kapalin, prověřte mrazuvzdornost chladicí kapaliny a do nádržky ostřikovačů dolijte nemrznoucí směs.
2. Kvalitní zimní pneumatiky by měly mít hloubku dezénu minimálně 4 mm a měly by být používány maximálně 4 roky.
3. Přibalte si sadu zimních řetězů.
4. U dieselových motorů natankujte čerstvou zimní naftu, nebo do ní sami přilijte aditivum.
5. Zkontrolujte si své doklady: platný řidičský průkaz, občanský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a zelenou kartu.
6. Nezapomeňte si prověřit spojení na asistenční službu vaší pojišťovny.
7. Důležité je také zdravotní připojištění každého člena posádky, protože náklady účtované v zahraničí za léčbu či zranění jsou velmi nákladné.