Pro to, aby byl přemístěn provoz globálních výrobců přemístěn přímo do Česka, máme ideální podmínky. Vyplývá to přímo ze studie realitní a poradenské společnosti Cushman a Wakefield. V této analýze firma hodnotila podmínky v celkem čtyřiceti osmi zemích, přičemž naše republika se umístila na pátém místě. Nejlepší podmínky samozřejmě a logicky nabízí Čína a Indie, dále také USA.
Nedá se přímo říci, že by z hlediska výrobního průmyslu byla Česká republika nejlevnější, ale v uvedené práci se hodnotí nejen mzdy tuzemské pracovní síly, ale také ceny energií, administrativní poplatky a ceny průmyslové výstavby. I přes to, že tedy úplně nejlevnější pracovní sílu nenabízíme, stále se u nás vyplatí výrobu mít a naše země patří mezi nejvýhodnější v tomto smyslu v Evropě.
Nejen kvůli výhodnosti cen, ale také díky relativní politické stabilitě v porovnání s dalšími východními sousedy, díky vysoké bezpečnosti a díky ekonomické a korporátní stabilitě, má naše země výhodu. Rizika pro investující subjekty jsou tedy minimální a k tomu jako bonus získávají centrální polohu se strategickým přístupem na hlavní evropské trhy.
Výsledky průzkumu vycházejí z posouzení dvaceti položek, které vyústí do tak zvaného indexu výrobního rizika. Zdrojová data použitá v analýze pak pocházejí například ze Světové banky či Oxford Economics.
Na prvním místě se tedy umístila Čína. Na druhém místě Spojené státy, na třetím místě potom Indie, za ní Kanada a následně právě Česká republika. V první desítce se také umístilo Polsko, hned za Českem a dále Maďarsko. Na jedenácté příčce světa je pak Maďarsko.
Pokud se pak na data z práce dívá z hlediska nákladů, vždy upřednostňujeme tedy ty země, ve které je možné mít nízké provozní náklady, včetně těch mzdových. Zde také vítězí jednoznačně Čína. V tomto ohledu je pak Česká republika až na 13. místě.
Z geopolitického hlediska pak jsou v popředí země, kde je ekonomická stabilita a politické hrozby minimální, tedy zde vede USA a Kanada a Česká republika je hned třetí. Z dalších evropských zemí v tomto pohledu pak figurují do první desítky také Německo, Finsko a třeba Rakousko.