Při výběru sedacích pytlů a vaků zohledňujeme jejich velikost, nosnost, materiál, barvu a vzorování potahu a samozřejmě také vnitřní výplň. Ta může být přírodní nebo syntetická. Přírodní výplně se ovšem používají velice zřídka, většinou jde o malé polštářky, podnožky a taburety, kde se o ně opírá jen část těla, a kde není tolik markantní největší zádrhel přírodních plnidel, totiž špatná přizpůsobivost povrchu těla. Obvykle se k tomu využívá pohankových nebo jiných obilných slupek, jejichž povrch vytváří vyšší povrchové napětí, a kladou tak vůči tělu určitý odpor. Pro pohodlné posezení na velkých objemech vaků jsou tedy mnohem výhodnější polystyrenové výplně.
Vynikající izolant
Jednou z významných předností sedacích vaků se syntetickou výplní je kromě pohodlí při posezení i udržení tělesného tepla. První výrobky tohoto typu se plnily polystyrenovou drtí, ale jak se časem ukázalo, mnohem výhodnější z hlediska samotného rozložení výplně jsou polystyrenové kuličky označované jako EPS.
Polystyren se již mnoho let využívá ve stavebnictví a v průmyslové výrobě jako izolační materiál. Jeho pozoruhodnou vlastností je neabsorbovat teplo o a naopak jej odrážet zpět. Není tedy sám o sobě hřejivý, jeho hřejivost nám připadá v okamžiku, kdy se jej dotýkáme rukou, ale ve skutečnosti jen odráží naše tělesné teplo 36 stupňů Celsia. Proto jsou také sedací vaky hřejivé, vnitřní výplň spolu s vhodně zvoleným potahem naše tělesné teplo nepohlcuje, a tím přispívá k většímu komfortu.
Kuličky nebo drť
Drtí se dříve vaky plnily poměrně běžně, dokud se technologie výroby nezaměřila na inovaci v podobě kuliček EPS. Od drti, která je v podstatě recyklátem průmyslového odpadu, se již téměř upustilo, i když se na trhu stále objevuje u některých velmi levných výrobků. Její nevýhody jsou však velice zjevné – špatně se tvaruje podle těla a brzy se zdeformuje natolik, že vyžaduje výměnu. Pokud tedy hledáte výrobky vyšší jakosti, vybírejte pouze takové, kde výplň tvoří polystyrenové kuličky EPS.